Nacjonalizm, idologia miłości i pokoju

Cytat - Roman D.Pamiętacie tekst „Brevików Ci u nas dostatek…”? Do listy dziesiątków zabójstw i setek aktów przemocy dokonanych przez nacjonalistów po 1989 r. należy dopisać niedoszłego zamachowca (wg informacji medialnych nazywa się Brunon K.) , który chciał zdetonować ładunki wybuchowe w centrum Warszawy. Podobnie jak Brevik tworzył materiały wybuchowe pozyskane z nawozów sztucznych.

 Według informacji podanych przez prokuraturę w Krakowie podejrzany o przeprowadzenie zamachu „kierował się motywami o charakterze nacjonalistycznym, ksenofobicznym i antysemickim”. Ponadto uznał osoby sprawujące władzę w Polsce za „obce”.

Mniej i bardziej skrajna prawica już wyśmiała zarzuty dotyczące poglądów zamachowca. Nacjonaliści po zamachach dokonanych przez Andersa Breivika też uznali, że nie ma on nic wspólnego z ideologią skrajnej prawicy. Nazwali go „masonem, żydem i propagatorem homoseksualizmu”. Kim według wypowiedzi posła i posłanki PiS był zamachowiec? Sympatykiem ideologi nacjonalizmu i zadeklarowanym antysemitą? Nie, według prawicowego mainstreamu był to anarchista (sic!). Skoro prawicowi politycy już wzięli w obronę „Brunona K”, tylko dlatego, że chciał dokonać zamachu terrorystycznego w imię ksenofobi i nacjonalizmu to ciekawym jest jaka będzie reakcja środowiska skrajnej prawicy. Zapewne nacjonaliści ogłoszą „Brunona K.” homoseksualnym prowokatorem policyjnym będącym jednocześnie działaczem antyfaszystowskim, który wspiera Izrael lub uznają próbę zamachu za „antypolską prowokacje wymierzoną w ruch narodowy, porównywalną z obecnością w kinach filmu Pokłosie”.

Rzeczywistość jest jednak inna. Odpowiedzialnymi za szerzenie i legitymizacje poglądów nacjonalistycznych, ksenofobicznych i skrajnie prawicowych, którymi motywował się „Brunon K.” są liderzy polskich neofaszystów. Rober Winnicki, który podczas tzw. marszu niepodległości głosił powstanie ruchu przed którym drżeć będą „lewaki i pedały”. Przemysław Holocher jawnie deklarujący obecność antysemityzmu w Obozie Narodowo Radykalnym. Artur Zawisza, głoszący w mediach swój „judeosceptycyzm”.

Nie ma znaczenia kto miał być ofiarą niedoszłego sprawcy zamachu; zwykli przechodnie, Tusk („bo Smoleńsk”), Kaczyński („bo konkurencja dla Ruchu Narodowego), sprzątaczki w siedzibie sejmu, Komorowski („bo konkurencja dla tzw. Marszu Niepodległości), czy uczestnicy/czki Parady Równości.

NiewiadomskiNacjonalizm jest ideologią, której jednym z fundamentów jest stosowanie przemocy wobec „obcych” – imigrantów, lewaków, liberałów, homoseksualistów… Wprowadzenie w życie ideologi nacjonalizmu zawsze prowadzi do brutalnych aktów przemocy. Polska skrajna prawica już ma swojego terrorystycznego bohatera – Eligiusza Niewiadomskiego. Nacjonalistę, który zamordował Gabriela Narutowicza uznanego przed endecje za wroga, ponieważ został wybrany na prezydenta dzięki głosom lewicy i mniejszości narodowych. Ciekawe czy ONR wyda ulotkę pochwalną dla „Brunona K.” podobną do tej, którą wydał na cześć Niewiadomskiego.

_________________________________________________________________________

Informacje, dotyczące planowanego ataku terrorystycznego które pojawił się w tym tekście pochodzą z  relacji medialnych (z dnia 20.11.12) m.in. Polska Agencja Prasowa, Natemat.pl, Wyborcza.pl, Rzeczpospolita.pl, Polsat News.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s