Poznań miasto doznań

Antifa ninja crew

Poznańskie środowisko wolnościowe już po raz drugi w ciągu dwóch miesięcy podjęło się organizacji demonstracji antyfaszystowskiej. Z jednej strony była to okazja do upamiętnienia ofiar II Wojny Światowej, z drugiej strony okazja na zamanifestowanie niezgody na próbę monopolizowania historycznych obchodów przez skrajną prawicę. Pierwszo-wrześniowy protest był także alternatywą wobec odrealnionych państwowych obchodów. Manifestacja była szansą dla tych osób, które mają potrzebę uczczenia pamięci ofiar nacjonalizmów, jednak nie w smak im rządowe obchody.

Demonstracja 1.IX była ukoronowaniem działań prowadzonych przez lokalnych/ne antyfaszystów/tki w ostatnich dniach wakacji. Na ulicach Poznania pojawiły się setki plakatów zapraszających na demonstrację, trasa planowanego marszu nacjonalistów wyklejona została plakatami ukazującymi prawdziwą twarz współczesnych faszystów. Na ulicach miasta pojawiły się także dziesiątki vlepek i kilka śladów na murach.

Demonstracja rozpoczęła się pod pomnikiem żydowskich ofiar Holocaustu, gdzie zostało wygłoszone krótkie przemówienie i zapalono znicze. Następnie demonstracja przeszła jedną z głównych ulic Poznania, wypełnioną ludźmi.

Manifestacja po około godzinie zakończyła się na starym rynku. Pomimo sukcesu jakim było demo, nie był to koniec działań antyfaszystowskich podjętych tego dnia. Wczesnym popołudniem, niespełna stu osobowa grupa, niepostrzeżenie dostała się w miejsce zakończenia demonstracji neofaszystów, odbywającej się tego samego dnia. Garstkę neofaszystów niosących baner „Obudź się Polsko” i wykrzykujących coś o Brukseli przywitało chóralne „Poznań wolny od faszyzmu” i „Cała Polska antyfaszystowska”.

Podsumowanie 1 września w Pzn? Udana i dobrze przygotowana 180 osobowa demonstracja. Zakończona sukcesem, spontaniczna akcja na trasie przemarszu neofaszystów (których tego dnia było 60-80). Panel dyskusyjny poświęcony działaniom i strukturze skrajnie faszyzującej prawicy. Tego elementu wydaje się, że brakowało przy okazji poprzednich wydarzeń. Im więcej wiemy, tym skuteczniej działamy. Dzień zakończył się koncertem na skłocie Rozbrat.

Nieobecnym polecamy zapoznanie się z filmową relacją z dema.

W kontekście niektórych relacji medialnych odpowiedni wydaje się kawałek jednego z poznańskich składów.

Kartel TCB & Collegium Elemente – 21 cali

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s